„Kolumbowie. Rocznik 20” - problematyka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zostanie po nas złom żelazny i głuchy, drwiący śmiech pokoleń.


Obszerna powieść Kolumbowie. Rocznik 20. porusza wiele problemów. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

Opisanie stosunku młodzieży do walki o niepodległość ojczyzny. Bratny stara się propagować przez swoją powieść podejmowanie własnej inicjatywy, piętnując tym samym ślepą wiarę w zwycięstwo, pasywne podążanie za czasami mało efektownymi przywódcami Polski Podziemnej, brak samodzielnej myśli w akcjach dywersyjnych i sabotażach. Symbolem wolnomyślicielstwa i samodzielnego dochodzenia do światopoglądu jest Jurek, który ideowo sympatyzuje z komunistami, wyznaje podobne poglądy, mimo iż postuluje niezależność Polski od ZSRR.

Wskazanie na problem rozłamu w armii niemieckiej i „złych” Polaków. Wbrew powszechnemu poglądowi, krążącemu nawet dziś, nie każdy Niemiec jest okrutną maszyną do zabijania, który poluje tylko na chwilę nieuwagi szlachetnego Polaka (ten nie zawsze jest kryształowy, co pokazuje scena z ludźmi żartującymi z bojowników żydowskich w czasie przycichania powstania w getcie, co jest dowodem polskiego antysemityzmu). Bratny łamie w swoim utworze stereotypy narodowościowe, ukazując naszych wojennych agresorów jako trybiki w wielkiej wojennej maszynie, jako ludzi rozdartych i często nie wierzących w słuszność zabijania.

Przedstawienie relacji między Państwem Podziemnym a inteligencją, aktorami i ogólnie artystami. W Kolumbach widać stosunek opozycjonistów do ludzi sztuki, którzy są krytykowani za bezwolność, małe zaangażowanie w sprawy kraju. Co ciekawe, Bratny nie wymienia w środowiskach atakowanych za apatię polityczną i wojskową pisarzy!
Ukazanie codziennego życia warszawskiej młodzieży. Powieść jest przede wszystkim literackim świadectwem trudności, jakie mieli dwudziestoletni zaledwie bohaterowie, gdy musieli nagle ze szkolnej, studenckiej, dancingowej rzeczywistości przenieść się do świata sabotaży, akcji dywersyjnych, szmuglowania broni, przenoszenia informacji. Bratny doskonale ukazał codzienne życie młodzieży, której nie poddał idealizacji, nie postawił na świeczniku. Pokazał rozterki duchowe nękały Zygmunta (pół-Żyd) czy Jurka (alter ego autora), gdy zrozumieli, że będą musieli zabijać, kłamać, wiecznie się ukrywać i bać własnego cienia, gdy doszło do nich, że zginą. O sile tej książki decydują właśnie takie fragmenty, pełne wątpliwości, co do własnej przyszłości i decyzji, co do zachowania niezależności własnych poglądów i mimo to walczyć z najeźdźcą, co do utrzymywania autonomii moralnej wobec siebie i swojej rodziny, co do zachowania namiastki życia intymnego i osobistego, choć trwa wojna. Jak słusznie zauważa Piotr Kuncewicz na 161. stronie książki Agonia i nadzieja. Proza polska od 1956 roku. Tom IV: Wszyscy oni żyją na pograniczu pogardzonej, lecz wszechobecnej śmierci, żyją fantazją, miłością, walką.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kolumbowie. Rocznik 20 - streszczenie
2  Geneza utworu „Kolumbowie. Rocznik 20” i znaczenie tytułu
3  CytatyKomentarze: „Kolumbowie. Rocznik 20” - problematyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-18 14:00:16

Wzruszająca i magiczna książka, porywająca w minione czasy. Żal tych chłopaków... A ci obecni to im do pięt nie dorastają... "Zostanie po nas złom żelazny i głuchy, drwiący śmiech pokoleń." - nie zostanie. Zostanie uznanie, podziw i chwała. Szacunek.
Streszczenia książek
Tagi: