Cytaty - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Palenie papierosów:

Nie pali - matka chwaliła się przed znajomymi wyrzekającymi na wydatki u swoich na tytoń. A on nie nauczył się palić, bo widząc śmieszność gimnazjalnych kolegów, szukających w papierosie znamion dojrzałej powagi, próbował znaleźć ją w świadomej decyzji, że on właśnie nie pali.

Pokolenie walczących:

Zostanie po nas złom żelazny i głuchy, drwiący śmiech pokoleń.


Pozostanie w kraju mimo złej sytuacji:

Został - mówiła z dumą zimą trzydziestego dziewiątego roku, gdy tylu jego kolegów z harcerstwa ruszyło w Karpaty, dalej przez Rumunię na Zachód. Nie ruszył się nie tylko dlatego, że zostałaby sama; został, bo widział przygodową pozę tych, którzy szli, bo rozumiał, że tu będzie trudniej i "ważniej".

18 września 1939 roku we wspomnieniach:

Osiemnastego września ochotnik batalionu zapasowego [Jurek], rozbitego poprzedniego dnia w pierwszym ogniu niemieckiego natarcia, już po cywilnemu witał radzieckie czołgi. Wystarczyły dwa dni oglądania ukraińskich nacjonalistów, którzy pod pretekstem rządów nowej klasy siedli na polskie karki, by młody człowiek, pogardziwszy wojskiem w nie obrobionych płaszczach i ze słynnymi karabinami na sznurkach, przeszedł na drugą stronę Bugu jako sceptyk wolny od wszelkich złudzeń.

Strach:

Strach bywa różny, ale najgorszy jest strach przed wstydem.

Nadzieja dla Polski:

"Legalizacja" ze swymi fabrykami lewych papierów była niczym w obliczu "lewych" przekonań, jakie narzucali sobie nieraz ludzie, byle znaleźć formułę siły i nadziei dla ginącego narodu.


Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Geneza utworu „Kolumbowie. Rocznik 20” i znaczenie tytułu
2  Kolumbowie. Rocznik 20 - streszczenie
3  „Kolumbowie. Rocznik 20” - problematykaKomentarze
artykuł / utwór: Cytaty    Tagi: