Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Kolumbowie. Rocznik 20 - streszczenie

Akcja powieści Kolumbowie. Rocznik 20. dotyczy sześciu powojennych lat: od 1942 do 1948 roku. Dotyczy między innymi wydarzeń związanych z okupacją niemiecką, powstaniem warszawskim czy Katyniem, postrzeganych z punktu widzenia walczącego z hitlerowskim okupantem polskiego ruchu oporu, pokolenia młodych kon­spiratorów i żołnierzy-podchorążych AK.

Bohaterami obszernej, plastycznej powieści Bratnego, przypominającej powieść przygodową, jest polska młodzież walcząca, symbolizowana przez kilkoro przyjaciół z Warszawy wywodzących się z inteligencji – pół-Żyda Zygmunta – konspiratora i wielkiego handlarza, Jerzego (alter ego autora), Kolumba, Czarnego Ola (uosobienie niezawodnego żołnierza), Niteczkę, Malutkiego, Ałłę, Basika, ich codzienne zmagania z okupantem, ich poglądy, ich przedwczesne wkraczanie w dorosłość w czasie II wojny światowej, ukazane przez pisarza w sposób niezwykle sugestywny, miejscami wstrząsający (świadomość, że nie wróci się z postawiania warszawskiego, że nie pójdzie się na pierwszą randkę z koleżanką z klasy, że nie podoła się presji otoczenia).

Dwudziestoletni chłopcy przedstawieni zostali w kontekście wydarzeń, jakie wstrząsają opinią publiczną nawet dzisiaj. Z dnia na dzień zostają zmuszeni do podejmowania trudnych, nierzadko dramatycznych decyzji, mimo to ich wybory charakteryzują się pomysłowością, polotem właściwym młodości.

Czytelnik przygląda się, jak początkowo spontaniczna walka z wrogiem (tajne nauczanie i podziemne życie kulturalne) zamienia się w zorganizowany, przemyślany masowy sprzeciw, w działalność dywersyjną właściwą oddziałom wojskowym (mały sabotaż, partyzanckie akcje Kedywu, walka w oddziałach powstańczych, niewola w obozach jenieckich). Ta inicjatywa jest o tyle warta uwadze, że walka ta była szalenie nierówna.

W tomie O życiu Bratny ukazał także powojenne losy swoich bohaterów, urozmaicając wojenną fabułę, lecz – zdaniem niektórych, na przykład krytyka Tadeusza Nowakowskiego, uczynił to ze szkodą dla książki. W londyńskich „Wiadomościach” napisał on:

W tomie III zaczynają dziać się dziwne rzeczy, jakby porwano autora, a dokończenie książki powierzono jego rywalowi.strona:   - 1 -  - 2 - 
autor:

Karolina Marlęga -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Kolumbowie. Rocznik 20 - streszczenie  • Kolumbowie. Rocznik 20 - streszczenie - niteczka (chang88 {at} !wp.pl)
    jak najbardziej się zgadzam z komentarzem wyżej. Idioto! Odkąd to Zygmunt był pół-Żydem?! czy cytując Nowakowskiego wziąłeś od uwagę kontekst polityczny? oczywiście, że nie, bo przecież NIE CZYTAŁEŚ tej książki, a końcówkę "streszczenia" przepisałeś. To nie takie trudne przeczytać, to tylko literki, biedaku


  • Kolumbowie. Rocznik 20 - streszczenie - Paweł (maxhit {at} interia.pl)
    Może Kolumbów czytałeś , a może nie , ale bzdury wypisujesz straszne , jeśli ktoś z tego skorzysta i wpisze , że wojna skończyła się w 42 roku to pała na bank. Szczerymi chęciami piekło jest wybrukowane. pozdcrawiam
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Kolumbowie. Rocznik 20 - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies